4 Ağustos 2012 Cumartesi

Amore Positano, Bella Ravello..

Geçen hafta Capri'yi gittiğimizi anlatmıştım. Capri'den sonra Positano'ya geçtik.
Positano öyle yazmayla, resimle falan zor anlatılır güzellikte kartpostal gibi bir şehir.


Özeti masmavi deniz, yemyeşil doğa, rengarenk birbirinden güzel evler, neşeli insanlar, muhteşem yemek :)

Positano için mini rehber;


- Şehrin tepelerine çıkıp o güzel sokakların, evlerin ve manzaranın tadını çıkarın. Evlerin her bir detayına bayılacaksınız.- Mutlaka bir tekne turuna çıkın, hem Amalfi kıyılarında denize girmenin tadını çıkarırsınız hem de kıyı boyunca uzanan birbirinden güzel evleri seyredersiniz. Denize gireceğiniz koyların birçoğunda mağaralar var ve buralara da giriyorsunuz yüzerken. Daha önce hiç mağarada yüzmediğim için beni çok büyüledi. Özel tekne turu da ayarlayabilirsiniz, günlük standartları da var.- Yüzmek için çok küçük koylar dışında biri merkezde biri de biraz daha dışarıda 2 plaj var. Merkezdekini görmemeniz mümkün değil. Biraz daha sakin ortam ve güzel su için 7-8 dakika yürüme mesafesindeki Spiaggia del  Fornillo'ya gidin. 

- Şehir merkezindeki kilise Santa Maria Assunta'nın kubbesi çok güzel. Mozaik konusuna olan özel ilgimden dolayı kilisenin önünde yer alan meydandaki mozaikleri ayrı bir sevdim.
- Zaman durumunuza göre Positano'ya uzaklıkları 20 dakika ila 2 saat arasında olan şehirlere gidin. Amalfi ve Ravello'yu mutlaka görün. Amalfi denizden bakınca daha güzel olan bir yer.. Amalfi'de çok güzel kağıt ve defter satan dükkanlar var. O kadar güzel mektup kağıtları ve zarflar satıyorlar ki sanki günde 10 mektup yazıyormuşçasına alışveriş yapıyorsunuz. :) Bu aşağıdaki mağaza tam meydanda.


Ravello ise Amalfi'den yukarıda, 20 dakika mesafede dağın üstünde büyüleyici bir yer. En az yarım gün ayırmanızı öneririm. Şehri başta başa gezmeniz en fazla bir saat sürer ama o kadar güzel bahçeler var ki gezerken kendinizi cennette sanacaksınız. En az birini mutlaka gezin ve çok vaktiniz yoksa Gardens of Villa Cimbrone (Villa Cimbrone bahçeleri) gezmek için ilk tercihiniz olsun. İkinci tercih de Villa Rufolo.. Sonra da bu bol oksijenli, büyüleyici gezinin üstüne meydanda tembel tembel oturup bir Bellini için. :)


Capri, Positano, Amalfi ve Ravello'da şehirdeki sokak adları, dükkanlar, duvarlar harika seramiklerle süslü.. Ayrıca çok çok güzel seramikler satan yerler var. Herşeyi paketleyip eve getirmek istedim. Aşağıdakilere bir bakın harika değiller mi?


Yemeklerin hepsi çok güzel tek tek anlatmıcam ama tatlı olarak limon sorbe yemeyi sakın unutmayın ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...