1 Ağustos 2012 Çarşamba

Benissimo Capri!

Geçen hafta Capri'de tatildeydim. O kadar güzel bir yerdi ki denizi, doğası, evleri, yemekleri, insanları, manzarası her baktığım yerde ayrı bi güzellik vardı :)


Capri için mini rehber;

- Capri'ye giderseniz mutlaka bir gece kalın çünkü günübirlik gelen turistler gidince çok daha sakin ve ada halkına kalmış adanın tadını çıkarabiliyorsunuz.

- Ana meydan Piazza Umberto'da birşeyler için,

- Piazza Umberto'dan Villa Jovis yazan okları takip ederek adanın tepelerine yürüyün ve muhteşem evlerin, bahçelerin arasında günbatımını izleye izleye gezin.
Gezerken sokaklarda, evlerin duvarlarında birbirinden güzel seramikler göreceksiniz. Buraya ayrı bir ruh katmış ve gerçekten çok çok güzeller.. Bunlar ayrı bir yazı konusu olacak. :)


- Capri'de Capri ve Anacapri diye 2 ayrı bölge var. Capri adasının üst kısmı Anacapri. Anacapriye çıkın; oradaki teleferikle adanın en tepe noktası Monte Solare'ye çıkılıyor. 10-15 dakikalık yolculuk sonrası nefesinizi kesecek bir manzaraya bakıyor olacaksınız.
Anacapriye biz scooter kiralayıp çıktık ama otobüsle de çıkılabiliyor.


- Marina Piccola'da denize girin. Küçücük plajda Capri dendiğinde ilk akla gelen Faraglioni isimli kayalıklara bakarak masmavi denizde yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz.

- Mutlaka adanın etrafında tekne turu yapın.2 saatlik yüzme molası olmayan turlara katılabilirsiniz veya özel tekne kiralayıp adanı etrafındaki güzel koylarda ve mağaralarda yüzebilirsiniz.

Bu arada yine adanın çok simgeleşmiş Grotta Azzurra (Mavi Mağara)'sını da görebilir; mağara önündeki kayıkçılarla mağaraya girebilirsiniz. Girişi biraz klastrofobik ama öyle bi ortam ki eeh bişi olucaksa burda olsun diyosunuz, korku falan kalmıyo valla :)


- Gardens of Augustus (Augustus'un Bahçeleri); buraya bir günden fazla kalıyorsanız gidin çünkü yukarı çıkmak için Marina Piccola'dan 40-45 dakika yokuş yukarı yürüyerek dağa tırmanmanız gerekiyor.
Ama dikkat edin de başınıza bizimkine gelen şey gelmesin. 45 dakikalık bir tırmanış sonrası heyecanla aman neymiş bu bahçe görelim derken girişin paralı (1€) olduğunu öğrendik. Biz plajdan yürüyüşe çıktığımız için yanımıza para almamıştık ve aynen geri indik :S


- Bölgenin çok meşhur dev limonları var. Bu limon ağaçlarının altında lokal halkın gittiği çok şeker bir restaurant; Da Paolina
Umberto Meydanındaki 15 dakikada bir çalan meşhur saat kulesinin üstünde güzel bir yemek için Pullali Wine Bar
Güzel Pizza için : Buca di Bacco

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...