10 Eylül 2012 Pazartesi

Datça'nın Gizli Hazinesi: UKKSA

Konuk Yazar: Murat Kahraman

Türkiye'de Akdeniz ve tatil deyince genelde aklımıza gelen tek şey tatil köyleri, beach club'lar veya havalı plajlar oluyor. Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi kısaca UKKSA, işte tam bu konuda ezberimizi bozmak için karşımıza çıkan ve muhtemelen ülkemizin turizmini sürünmekten kurtarmak için ihtiyaç duyduğumuz o sihirli değneklerden biri.

İlk defa geşen sene Datça'dan Palamutbükü'ne giderken tesadüf eseri gördüğümüz ve durup gezmeden geçemediğimiz UKKSA, bu sene Datça tatilimiz sırasında mutlaka tekrar görmek istediğimiz yerler listesinde ilk sıralardaydı.

2010 yılında Datça Yakaköy'de, bizim de bu son ziyaretimizde tanışarak bol bol sohbet etme fırsatı bulduğumuz Nevzat Metin önderliğinde açılan akademi Türkiye'de başta plastik sanatlar olmak üzere farklı  dallarda uzman sanatçıları biraraya getiren önemli bir merkez olma yolunda ilerliyor.

Geniş bahçesinde tüm dünyadan UKKSA'ya gelerek çalışma fırsatı bulan sanatçıların eserlerini görebileceğiniz gibi, farklı sanat dallarında uluslarası sanatçılarla gerçekleştirilen workshoplara katılma fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Biliyorum yazı biraz uzun oldu, daha ayrıntılı bilgi için UKKSA facebook sayfasını ziyaret edebilir, benim çektiğim fotoğraflarla minik bir UKKSA turu için aşağıdan devam edebilirsiniz:
Atölyelerden fotoğraflar:


Bizim ziyaretimiz sırasında Ara Güler'in Aphrodisias Çığlığı sergisi de vardı:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...