16 Eylül 2012 Pazar

Karaköy yazısı

Karaköy, İstanbul'a taşındığımdan beri en sevdiğim yerlerden biri oldu. Burası İstanbul gibi güzel bir şehirde yaşadığımı bana en çok hissettiren yer..

İstanbul Modern'e gitmek, Tophane-i Amire'deki sergileri gezmek, Bianele koşturmak.. İşteyken öğlen, arkadaşlarlayken akşam, Murat'la Pazar akşam üzerleri en en favori mekanım Karaköy Lokantası'na gitmek.. Pazar ve bazı iş :) sabahları Namlı Gurme'de kahvaltı, Maya'nın aşırı güzel yemekleri, Fasuli'de kurufasulye pilav günleri...

Bugün Murat'la Karaköy'e gidip turist gibi sokak sokak gezelim, nerede ne var keşfedelim dedik ve harika bir gün geçirdik.


Size de en kısa sürede harika cafelerin, galerilerin ve tasarım mağazaların; yerel halkın takıldığı kahvehaneler, tamirciler ve dükkanlarla iç içe geçtiği Karaköy sokaklarında kaybolmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Aşağıda küçük bir Karaköy rehberi hazırladım. Kemankeş caddesindeki Fransız geçidini referans alarak başlayalım.

FRANSIZ GEÇİDİ

BEJ CAFE - KAĞITHANE - LAB::İSTANBUL

Fransız geçidinin girişinde akşamüstü partileriyle meşhur Bej Cafe var. Yanında da Bej'in içinden girebileceğiniz Kağıthane. Buradan çok çok orjinal ve güzel çoğu kağıtla yapılan tasarımlar satın alabilirsiniz.

Geçidin içinde ilerlerken solda lab::istanbul var. Dekorasyondan aksesuarlara, ayakkabıdan T-Shirte kadar birbirinden güzel tasarımlar alabileceğiniz bir yer. Vintage meraklılarını kendinden geçirebilecek Fashion@EYE gözlük kısmı var. Tüm gözlükler kullanılmamış ikinci elmiş. Fashion@EYE'ın buradan ulaşabileceğiniz çok güzel bir blogu var.

lab::istanbul
MUMHANE CADDESİ

OPS CAFE - KAĞITHANE - LAB::İSTANBUL

Fransız geçidinden çıktık. Hemen karşıda sağ köşede kelimenin tam anlamıyla ev sıcaklığında bir yer Ops Cafe var. Burada mutlaka o günkü çeşit neyse kek yemenizi tavsiye ederim, çok güzeldi :) Ops tek başınıza laptopunuzla takılmak, kitap okumak için de çok ideal bir yer..

Ops Cafe


Opstan çıktık, biraz ileride sağda Atölye 11 var. Burada birbirinden güzel mobilyalar, puflar, yastıklar, aksesuarlar, dekoratif objeler, değişik sanatçıların çalışmalarını bulabilirsiniz. Her baktığınız, köşe, elinizi her attığınız parça çok güzel.

Atölye 11

Atölye 11'den hemen sağa dönün, Karaali Kaptan sokakta pek meşhur Julius Meinl & Karabatak Karaköy var. Asmalar altında sokakta oturup takılmak, çayınızı kahvenizi içerken Karaköy'ün bohem havasını solumak için ideal yer.

Karabatak'tan sağa doğru kıvrılan sokakta mutlaka uğramanız gereken çok güzel bir takı tasarım atölyesi var; Selda Okutan. Burada hem Selda Okutan'ın hem de başka tasarımcıların çalışmaları var. Garanti veriyorum mutlaka kendinize göre bir şey bulacaksınız. Garanti.

Selda OkutanGALERİLER

Çok yedim içtim, harika tasarım mağazalar gezdim biraz da ruhumu doyurayım derseniz bu anlattığım sokaklarda 4 tane galeri var; Elipsis Gallery, artSümer, Galeri Mana, Galeri İlayda.

Daha gidilecek bir çok güzel yer var, bu sadece 6-7 sokaklık bir kısım ama yazı o kadar uzadı ki şimdilik bu kadar olsun. :)

4 yorum:

 1. Liman Lokantası da olmassa olmazlardan, Önünüzden geçen şehir hatları vapurlarını izleyerek rakınızı yudumlamak baha biçilemez:=)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok doğru valla, hem de en eskisi :)

   Sil
 2. Favorim kesinlikle Lokanta Maya. Menüyü de yenilemişler. Bu hafta sonu için bize çok güzel bir ilham verdin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maya'ya bir süredir gitmiyordum, ben de hemen gideyim o zaman zaman :) çok sevindim ilham verdiğime :)) çok teşekkürler

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...