27 Eylül 2012 Perşembe

Tahtakale parti piyasası 101

Bugüne kadar İstanbul'a taşınmış bir Ankaralı olarak yanımda yapılan Tahtakale muhabbetlerine giremiyordum. Sevgili arkadaşlarımın baby showerlardan, doğumgünlerine, bekarlığa vedadan düğün hazırlıklarına; Tahtakale'den aldıkları süslemelere, partilerine katılanlara verdikleri teşekkür hediyelerine bakıp bakıp düşüncelere dalıyordum..

Vee sonunda ben de Tahtakale uzmanı sayılacak mertebeye ulaştım. ;)
Bizim şirketin organizasyonuyla oraları da pek iyi bilen bir rehberle gezdik, tozduk.

Buradan Tahtakale'yi bilmeyen ama merak eden herkesi aydınlatmayı bir borç bilirim.

Öncelikle bu Mısır Çarşısından Kapalı Çarşıya kadar olan arka sokaklar, ta tepeye kadar çeşit çeşit konseptleri barındırıyor. Bir sokak telefoncu elektronikçi, bir sokak tekstilci, biri boncukçu, bir pasaj spor eşyaları satıyor, diğeri başka bişi, sadece telefon kılıfı satan dükkanlar var....

Bizim burada konumuz particiler. 

Eminönü'e geldik, hemen sorup yakındaki meşhur Kurukahveci Mehmet Efendi'nin oraya gidin. Miss gibi kahve kokusunu alıp sağdaki sokağa girin. Burası bizim mekanımız; Hasırcılar caddesi. Binlerce çeşit süslemeden, pasta malzemelerine, metalik görünümlü tabaklara, plastik şampanya kadehlerinden rengarenk cupcake kaplarına kadar herşey var buradaki dükkanlarda.


Bu sokakta ahşapçılar da var. Buralarda yine harika partilerinizde havalı sunumlar yapılabilecek aşağıda göreceğiniz gibi envai çeşit kaplar, sepetler, pizza tabakları hatta konu dışına çıkarsak askılar, tabureler hakikaten çok uygun fiyatlara. Ben şaştım kaldım açıkçası..

Çok sevdiğim, havalı Delicatessen'in cateringlerinde de sunum için aşağıdaki uzun tahtalardan kullanıldığını gördüm, söylemeden geçemeyeceğim ;)


Yine bu sokakta giderken ahşapçıları geçince sağda küçük bir sokakta fıçıcılar var :) Bildiğiniz çeşit çeşit ahşap fıçılar. Biliyorum bu kadarı fazla ama biz kızlar bu tip özel durumları abartmaya bayılırız :)


Artık partimiz için her şey hazır, bir tek balonlar kaldı geriye. Onun için de biraz ilerdeTamburacı Han diye bir pasaj var; içinde sadece balon ve parti malzemesi satan yerler var. Şekerci dükkanı gibi. Çapı 70 cm, 1 metreye kadar büyüyen balonlar bile satılıyor burada :)


Çok uzatmayayım bu sokaklarda kurdeleci, boncukçu başka şeyler de var tabi ama yaratıcılığımızı sonuna kadar konuşturabileceğimiz partinin bileti artık elimizde. 

Bu alışverişin üstüne gönül rahatlığıyla Sirkeci tarafına yürüyüp Kasap Osman'da pilav üstü döner yiyin, bir Ankaralı olarak Tahtakale'yi iyi bilmem ama dönerin iyisinden çok iyi anlarım ;)

4 yorum:

 1. Bir gün beraber gezsek ya oraları! İhtiyacım olan herşeyi elinle koymuş gibi bulmuşsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gezelim valla süper olur :) haftasonu çok kalabalık oluyormuş, haftaiçi bi öğlen konuşup gidelim :)

   Sil
 2. iş güç :( daha başlayalı 2 hafta oldu henüz izin almak için çok erken ama birkaç ay sonra olabilir belki

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...