31 Ekim 2012 Çarşamba

Cool Berlin

Geçen hafta gittiğimiz Berlin'i tek bir kelimeyle anlatmam gerekse cool derim. Üzerinde Blu, Ema gibi sokak sanaçılarıın dev graffitilerini görebileceğiniz binaları, sonbahar renklerinin bütün pantonesini barındıran, hışır hışır yaprakların üstünden yürünen sokakları, bu sokaklarda sıra sıra dizilmiş birbirinden güzel mağaza, cafe ve galerileriyle her köşesinden sanatseverliğin kendini gösterdiği çok cool bir şehir.

Berlin'in graffitileri

Biz bisiklet kiralayıp 4 saatlik bir sokak sanatı turu yaptık. Blu, Ema gibi aşmış sokak sanatçılarının aşmış çalışmalarını dünya gözüyle gördük. Bu çalışmalar çok merkezi yerlerde değil, önden planlayıp görmenizi çok tavsiye ederim.


Dairy / Guestbook

East Side Gallery mutlaka görülmesi gereken yerlerden. 1.3 km uzunluğunda üzerinde 100'den fazla resim olan bir duvar; dünyanın en büyük açık hava galerisiymiş.


East Side Gallery

Oranienburger caddesinin başında Tacheles Binası var. Bir ay önce kapatıldığı için maalesef içini göremedik ama dıştan bile çok başarılıydı. Yakında bina yıkılacakmış, yıkılmadan görün mutlaka.

Ayrıca sokak sokak gezerken her saniye karşınıza enfes graffitiler çıkıyor, tek yapmanız gereken bol bol gezmek. :)


Sanat şehri 

Berlin tam bir sanat şehri. Benim gibi pop art severlerdenseniz ilk adresiniz Andy Warhol ve Liechtenstein'in eserlerini görmek için modern sanat müzesi Hamburger Bahnhof.

Flowers, Andy Warhol, 1964

Ayrıca Postdamer Platz'da müzeler, konser alanları, kütüphane ve enstitülerden oluşan kulturforum'a gidebilir, özellikle Mitte'deki August Strasse'de sokak boyunca sıralanmış galerileri gezebilirsiniz.

Alışveriş

Aradığınız güzel butikler, tasarım mağazalarsa adres Mitte. Özellikle Oranienburger'in çevresindeki tüm sokaklarda çok güzel mağazalar var, hepsi tek tek gezip keşfedilmelik.

Tucholsky Strasse'de eviniz için çok güzel tasarım objeler, küçük parça eşyalar alabileceğiniz mağazalar var. Tek sorun herşeyi almak isteyeceksiniz.
Bu sokağı kesen August Strasse'de yukarıda bahsettiğim çok güzel sanat galerileri var. August Strasse'nin sonundan güzel butiklerin olduğu Mulack Strasse'ye bağlanabilirsiniz. Mulack'ın iki altında Weinmeister Strasse var. Burada Urban Outfitters gibi pek sevdiğim mağazalar var.


Mulack'ın sonundan Alte Schönhauser Strasse'ye ulaşacaksınız. Burada görür görmez desenlerine vurulacağınız Marimekko var. Kumaşlar, yastıklar, ev aksesuarları çok güzel şeyler var. Buraya kadar gelmişken Monsieur Voung'a uğrayıp günün yemeğini yiyin :)
Oranienburger caddesinin sonunda Hackeschen Höfe var. Burası güzel binaların arasında iç içe avlulardan oluşan bir pasaj. İçinde kırtasiyeden uzakdoğu malzemeleri satana, seramikçiden butiklere çok güzel mağazalar var.


Bağdat Caddesi model alışveriş için Ku'Damm, Friedrich Strasse gibi yerler, dev departman store ararsanız KaDeWe var. 

Alternatif yerler

Mimarisi pek ilgi çeken Sony Center’a gidip, meydan kısmındaki Alex’te birşeyler içebilir, sonra da girişindeki Legoland’a gidebilirsiniz. Biz kapıdaki görevlinin burası çocuklar için yetişkinler memnun kalmıyor uyarısıyla içeriye girmedik ama sonradan pişman oldum çünkü çocuk için olsa bile çok güzel tasarımlar varmış içeride ve bir lego aşığı olarak çok aklım kaldı.

Legoland

Vaktiniz varsa Hayvanat Bahçesi’ne gidebilirsiniz. Berlin’in ünlü parkı Tiergarten’in içindeki hayvanat bahçesi sadece güzel parkı ve doğası için bile gezilebilir.                        

Tiergarten / Berlin Hayvanat Bahçesi

Yeme - içme

Fast food yiyip güzel rock müzik dinlemek için White Trash, Schönhauser Allee, 6-7

200 yıllık sinitzelci için Lutter Wegner - Charlotten Strasse, 56

Vietnam yemeği ve çok güzel içkiler için - Monsieur Voung - Alte Schönhauser Strasse, 46

Güzel kahvaltı için;
Keyser Soze - Tucholsky Strasse, 33
Anna Blume - Kollwitz Strasse, 83

KaDeWe'nin en üstündeki yemek katı içinde kaybolacağınız kadar büyük, dünyanın dört bir yanından yok yok olan bir yer. Bir öğle yemeğinizi buraya ayırabilirsiniz.


Klasikler

Tabii ki bir de klasikler var. Yine Mitte’de UNESCO Dünya mirasları listesinde yer alan Müze Adasında (Museumsinsel) PergamonAltesBodeAlte Nationalgalerie müzelerine ve Berlin Katedraline gidebilirsiniz.

Hava çok çabuk karardığı için bizim gönlümüz kapalı yerlere girmeye elvermedi, ondan müzeleri gezemedik ama sonradan öğrendim, sizin de aklınızda olsun Perşembe günleri buralar 22:00’ye kadar açık oluyormuş.

Berliner Dom

Buradan şehrin ana caddelerinden Unter den Linden’e doğru giderken geçeceğiniz Bebelplatz'da bir çok tarihi bina ve önemli yeri görebilirsiniz. Unter den Linden'in sonunda Pariser Platz ve ünlü geçit Branderburg Tor’a ulaşabilirsiniz.

The Neue Wache - New Guard House

Bir de her birinin enteresan mimarisi olan cam kubbesiyle meşhur Parlemento binası ReichstagKatledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı ve Televizyon kulesini görebilir; Doğu Batı Berlin'in ayrım/birleşme noktası olan Checkpoint Charlie'de etrafa bakınabilirsiniz.

Çok uzun bir yazı oldu ama hiçbiyeri atlamaya gönlüm elvermedi. Berlin'in her köşesinden gezecek bir yer çıkıyordu daha atladığım çok yer vardır artık onların da gönlünü başka bir Berlin gezisinde alırız. :)

2 yorum:

 1. Berlin kesinlikle über cool :) Bi post da biralarla ilgili yapsana :)
  Öpüyorum, özledim,
  Pinar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaparım tabii :)) ben de çok özledim, gelseniz keşke :))

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...