22 Ekim 2012 Pazartesi

Musibet

Geçtiğimiz haftasonu İstanbul Modern ve Galata Özel Rum İlköğretim Okulunda İstanbul Tasarım Bianeli'nin iki ana sergisini gezdik. Galata Rum Okulundaki "Adhokrasi" tasarımın bireylerin katılımcılığıyla şekillenen yönüne odaklanırken; İstanbul Modern'deki sergi "Musibet" daha çok kente ve tasarımın mimari yönüne odaklanmış.

Can Yalman'ın Meydandaki Tepki projesinde bu üstünde oturduğum koltuğu Kadıköy, Taksim, Bebek gibi İstanbul'un farklı yerlerine koyup insanların tepkilerini uzaktan filme almışlar. Arkamdaki videodan bu tepkileri izleyebiliyorsunuz.


Modacı Bahar Korçan'ın benimde çok sevdiğim Serdar-ı Ekrem sokaktaki, halen devam eden dönüşümü moda tasarımının temsil araçlarını kullanarak anlattığı proje.

Bu sokak Galata Kulesini'nin dibinde, şu meşhur Doğan Apartmanı'nın olduğu sokak. Daha sadece 6 sene önce dans kursu için gittiğimizde karanlık ve bomboş bir sokaktı. Şu anda tasarım butikler, cafeler, güzel mağazalala dolu cıvıl cıvıl bir sokak oldu.


Dev bir model üzerinde Brüksel'i oluşturan tekil katmanlar yeniden canlandırılmış. Brüksel'i gezerken beni nelerin rahatsız ettiğini bu çalışma sayesinde fark edebildim.


Bir Türk ailesinin Alman Federal Mahkemesinde kazandığı bilgi edinme özgürlüğü davası sonucu çanak anten kullanma izni alınması aşağıdaki gibi bir sonuca yol açmış. - Bizim İstabul'da oldukça tanıdık olduğumuz bir manzara.- 


Sergideki etkileyici eserlerden bir tanesi "Olağanaltı: İstanbul için Anamorfik Bir Manifesto." 
Anamorfik ne derseniz buradan bakabilirsiniz. Aşağıdan da sergideki eserin çektiğimiz videosunu görebilirsiniz.İstanbul-O-Matik isimli proje İstanbul'un farklı dönüşüm eğilimlerine göre iletilen farklı mimari konseptlerin kenti nasıl oluşturduğu interaktif bir şekilde izleyebildiğimiz bir oyun.(?) İzleyiciler üzerinde durdukları paneller vasıtasıyla şehrin dönüşümünü yönetebiliyorlar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...