14 Ocak 2013 Pazartesi

Mutluluğun kolay formülü


Dünya üzerinde yaşayan genç, yaşlı, kadın, erkek, zengin, fakir, aşık, işli, işsiz yani herkes gibi ben de mutluluk peşindeyim. Her yıl sonunda ertesi yıl için bitmek tükenmek bilmeyen ayakkabı, çanta, tatil, ev eşyası, saç, baş, kilo konulu listeler yaparken, bu sene mutlu olayım yeter deme olgunluğuna eriştim.

Herhalde bu konuya çok odaklandığımdan; ya hayatta neyi düşünürsen onu alırsın gereği (metafizik açıklama) ya da algıda seçicilik gereği (bilimsel açıklama) bu ara karşıma sürekli mutluluk, nasıl mutlu olalım, anın tadına varalım konulu şeyler çıkıyor. Mesela en son okuduğum Paula Coelho'nun Akra'da Bulunan Elyazması kitabı bu konuyu çok güzel ele alıyor. İçinde bulunduğun anda kalabilmek, o an ne yapıyorsan hakkını vererek yapmak gibi konuları o kadar basit bir dille ve kısaca anlatmış ki bir çırpıda bitiyor kitap.
Bu sabah da mutluluğu ertelememek, geçmişe veya geleceğe takılmak yerine o anda elindekilerin farkında olmak, kıymetini bilmek, bunun için de şükretmek gerektiğiyle ilgili bir yazı okudum.

İşin felsefesini yine uzun uzun okuruz tabi ama okuduğum onca kitap, yazı, izlediğim filmler ve arkadaşlarım ve kendimde gördüğüm deneyimlerin hepsinden çıkardığım ortak sonuç, 
mutluluk için yapmamız gereken şeyler çok basit aslında;
 •  Geçmişte değil, gelecekte değil, anda yaşa. 
 • Bunu yapabilmek için o anda yaptığın şey ne ise ona odaklan ve hakkını tam olarak vererek yap.
 • Kafanın çok karışık olup ilk iki şeyi yapamadığın zamanlar mutlaka olacak. O zamanlarda; elinde olmayanları değil olanları düşün ve şükret.
Herkese mutluluğu varılacak bir yer olarak değil, bir yaşam tarzı olarak yaşadığı günler dilerim.

4 yorum:

 1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. Semrin'cim yorumunu yanlışlıkla sildim :S
  Bahsettiğin gülümsemekle ilgili yazını okudum, gerçekten çok haklısın :)
  öpüyorum seni çok

  YanıtlaSil
 3. :) Sansurlenmis gibi omus,uygunsuz yorum!:)Bir yoruma cvpvermis ol diye tekrarliyorum:)
  Yorumum suydu Deniz'cim ;"cok guzel yazmissin,bende pazar gunu gulumsemekle ilgili bir yazi paylasmistim blogumda...sanirim herkesin aradigi bu""
  Neyse bende optum seni;))

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...